Engagement og indflydelse i en tid med forandring
Den 24.-25. marts 2026 inviterede Videncenter for Folkeoplysning endnu engang aktører inden for folkeoplysningen til konference.
På Vifos folkeoplysningskonference 'Engagement og indflydelse i en tid med forandring' den 24. og 25. marts 2026 i Horsens blev der stillet skarpt på, hvordan det står til med demokratiet og borgernes veje til aktiv medskabelse gennem folkeoplysningen.
Foreningslivets udvikling og betydning blev sat under lup. Hvordan går det med foreningerne, deres demokrati og oplevelsen af medlemmernes engagement? Og er der forskel på tværs af forskellige typer af foreninger?
Desuden blev der sat fokus på aktuelle eksempler, hvor folkeoplysningen og civilsamfundet skaber engagement og indflydelse.
Vi tog blandt andet temperaturen på frivilligheden blandt unge, og vi så på kommunernes rolle i samspillet med civilsamfundet.
Derudover blev der sat fokus på folkeoplysningens engagerende og dannende potentiale – bl.a. i lyset af de store samfundsstrømninger som teknologisk udvikling, grøn omstilling og fokus på sikkerhed, og vi så på folkeoplysningens potentiale i relation til et demokrati under pres.
Konferencen fandt sted på Comwell Bygholm Park i Horsens.
Find billeder, program og deltagerliste
Find billeder fra konferencen på Flickr.
Billederne kan bruges frit i pressemæssige og andre ikke-kommercielle sammenhænge med kreditering af Videncenter for Folkeoplysning og fotograf Thomas Søndergaard (Foto: Thomas Søndergaard/Videncenter for Folkeoplysning).
Konferencepartnere:
![]()
